Преди да преминем към десетте факти за обелискът, какво всъщност представлява той? Обелискът е една от най-древните структури в Египет. Египетският обелиск е каменен монолит с 4 еднакви трапецовидни страни, които се стесняват на върха, където завършват с малка пирамида.
Обелискът, или текхену, както всъщност се нарича в Египет, съдържал силна религиозна символика, а в стените му са се гравирали йероглифи с имената и титлите на фараона и посвещение към боговете.
10 любопитни факти за обелискът – символът на боговете:
Те са построени от древните египтяни, но само няколко са останали в Египет
Древните египтяни са поставяли двойки обелиски на входовете на своите храмове. Смята се, че структурите са свързани с египетският бог на Слънцето – Бог Ра, защото напомняли на лъчи светлина. Често върховете им са били покрити със злато или електрон (сплав от злато и сребро).
Вижте още: 35 факти за Древен Египет, които разделят мита от истината
28 древноегипетски обелиска са оцелели и до днес, макар че само няколко от тях се намират в Египет. Останалите са разпръснати по целият свят – някои от тях като подаръци от египетското правителство, но повечето са задигнати незаконно от чужди нашественици.
Обелиск е използван при първото изчисление на обиколката на Земята
Около 250 г. пр.Хр., един гръцки философ на име Ератостен е използвал обелиск, за да изчисли обиколката на Земята. Той е знаел, че по обяд на лятното слънцестоене, обелиските в град Суенет (днешен Асуан) няма да хвърлят сянка, защото слънцето ще бъде точно над тях.
Той също така е знаел, че по същото време в Александрия, обелиските ще хвърлят сенки. Измервайки тази сянка към върха на обелиска, той достига до заключението, че разликата в градусите между Александрия и Суенет е седем градуса, 14 минути – една петдесета от обиколката.
Той прилага физическото разстояние между двата града и заключва, че обиколката на Земята (в съвременни единици) е 40 000 км. Днес знаем, че точната обиколка е 40 075 км.
Оригиналните обелиски са се изработвали от едно парче скала
Оригиналните обелиски, както са ги изработвали египтяните, са „монолити“ – направени от едно парче скала. Буквалният превод на думата „монолит“ от гръцки е „един камък“.
Обелискът в центъра на площад „Конкорд“ в Париж е монолит. Той е на 3300 години и някога се е намирал на входа на храма на Тива в Египет.
Толкова е било трудно създаването на монолитен обелиск, че веднъж фараонът Хатшепсут е вписала в основата на един от обелиските си, гордата декларация: „без шев, без съединяване“.
Обелиските наистина са били ужасно трудни за създаване
Никой не знае точно защо са създавани обелиските, или дори как. Гранитът е наистина твърд материал – 6,5 по скалата на Моос (имайки предвид, че диамантът е 10). А, за да се издълбае има нужда от още по-твърд материал.
Наличните по това време метали са били или твърде меки (злато, мед, бронз), или твърде трудни за използване като инструменти (точката на топене на желязото е 1538 градуса по Целзий; египтяните не са имали възможност да топят желязо до 600 г. пр. Хр.).
Вероятно египтяните са използвали топки диабаз, за да оформят обелиските. Ако е било така, то всеки ден е било нужно стотици работници да работят върху гранита, използвайки топки диабаз, тежащи по над 5 кг.
Друг е въпросът, как са местили 30-метровите обелиски, тежащи по 400 тона, от едно място до друго. Въпреки че хипотезите са много, никой не знае точно как са го правили.
Недовършеният обелиск
Недовършеният обелиск е най-големият (поне засега) древен обелиск и се намира в северния регион на каменните кариери на древен Египет в Асуан, Египет. Създаването му е наредено от Хатшепсут, вероятно като допълнение на обелискът, който днес е известен като Латеранския обелиск в Рим.
Недовършеният обелиск е с почти една трета по-голям от всички създавани някога древноегипетски обелиски.
Ако беше довършен, той щеше да е с височина около 42 метра и щеше да тежи над 1000 тона.
За съжаление, обелискът не бива довършен, защото докато е бил отделян от скалата майка се е появила голяма пукнатина, която е направила камъкът негоден за употреба.
Най-старите обелиски са наистина много стари
Най-старите обелиски са наистина стари – по-древни от стандартите за древност. Те са стари, колкото документираната човешка история.
Сийтън Шрьодер, инженер, помогнал за донасянето на обелиска на Клеопатра в Сентръл парк, го нарича „могъщ паметник на древната античност“.
Вижте още: Древен Египет, какъвто не сте го виждали досега: 20 редки снимки на земята на фараоните
Той коментира: „От резбите на лицевата му част четем епоха, предшестваща повечето събития, записани в древната история; Троя все още не е паднала, Омир не е бил роден; Храмът на Соломон не е бил построен; Рим възниква, завладява света и лети през времето, през което тази сурова хроника на тихите епохи се преборва със стихиите“.
Най-високият обелиск в света е Вашингтонският монумент
Вашингтонският монумент е най-високият обелиск в света, с височина от 169 метра. Все пак трябва да се отбележи, че той не е монолит. Построен е по случай годишнина от рождението на Джордж Вашингтон – първият президент на Съединените щати.
Изграден е от мрамор, гранит и пясъчник. Неговото изграждане започва през 1848 г., но заради Американската гражданска война е завършен чак през 1884 г.
Отвътре обелискът е кух и има асансьор, който води до върха му. От върха могат да се видят Националният мол, Белият дом, Капитолият и паметникът на Ейбрахам Линкълн.
Обелискът на площад „Свети Петър“ във Ватикана
Обелискът, който стои в центъра на площад „Свети Петър“ във Ватикана, е на 4000 години и е донесен в Рим от император Калигула през 37 г. сл. Хр. Преди това, той се е намирал в Александрия.
Повече от хилядолетие и половина по-късно, през 1585 г., папа Сикст V заповядва обелискът да бъде преместен от древният Цирк на Нерон на площада пред базиликата.
Въпреки че разстоянието е само 83 метра, транспортирането на такъв масивен каменен обект (25.5 метра височина и 326 тона тегло) съвсем не е било лесна работа – рискът да се счупи монумента е бил огромен.
Чрез специална комисия, за да премести обелиска е избран архитекта Доменико Фонтана. Той проектира дървена кула, която е била изградена около обелиска и е била свързана със система от въжета и макари. По проекта са работили 900 мъже и почти 100 коня. Преместването е отнело над една година.
Иглите на Клеопатра
Иглите на Клеопатра е популярно наименование на Обелиските на Клеопатра. Те са три и се намират в Лондон, Ню Йорк и Париж. Всеки от тях е направен от червен гранит, висок е около 21 метра, тежи към 180 тона и е гравиран с египетски йероглифи.
Интересното е, че въпреки че обелиските наистина с древноегипетски произход, никой от тях няма връзка с известната кралица Клеопатра VII.
Обелискът в Лондон се намира в Уестминстър. Макар да е подарен на Обединеното кралство през 1819 г., той е издигнат на кея Виктория на брега на Темза чак през 1878 г. Причината за това е, че кралството е отказало да плати за превоза на обелиска до Лондон. Туристите, които днес се възхищават на каменната структура трябва да благодарят на сър Уилям Уилсън, който спонсорира транспортирането му.
Обелискът в Ню Йорк е издействан от Елбърт Фармън, генерален консул на САЩ в Египет, като награда за неутралитета на страната при дипломатическите маневри между Великобритания и Франция за контрол над Египет. Обелискът е издигнат в Сентръл парк през 1881 г.
Френският обелиск краси площад „Конкорд“ и е подарен през 1831 г. на страната от Мохамед Али паша, управител на Египет и Судан. Монументът пристига в Париж през декември 1833 г., а е монтиран на мястото му през октомври 1836 г. Висок е 23 метра и тежи 250 тона.
Парижкият обелиск най-често се нарича и „Обелискът от Луксор“.
Обелиски в България
В България няма египетски обелиски, но това съвсем не значи, че няма никакви.
В близост до Велико Търново се намира най-високият римски паметник у нас – обелиск, който местните наричат „Марков камък“. Той е с височина почти 14 метра. Смята се, че е единственият по рода си в света. Имало е и друг, но той е бил нарочно разрушен през 1937 г., при строеж на трасе между Михалци и Мусина.
Обелискът е на около 1700 години.
Друг съвсем по-нов обелиск е паметникът Братска могила в София. Той е построен в столичния Парк на свободата (днес: Борисова градина). Открит е на 2 юни 1956 г. В него са положени костите на 17 дейци на БКП и РМС, които са загинали в борбата против фашизма и авторитарния режим в България.
Обелискът е с височина 41 метра.